piątek, 6 kwietnia 2007

Asertywność (część 2) - Afirmacje.


Dzisiaj chcę dokończyć temat dotyczący asertywności. W pierwszej część zatytułowanej Asertywność czyli obydwie strony wygrywają zaprezentowałem tylko część postaw jakie daje zachowanie asertywne. W skrócie chodziło mi o to, że podczas spotkania dwóch ludzi oboje mogą mieć odmienne zdanie na ten sam temat i mimo tego doskonale potrafią się dogadać i nie kłócić.
Ale zachowanie asertywne to nie jest tylko sposób rozmowy między ludźmi. Asertywność jest to szereg różnych zachowań, które umożliwiają nam przebywanie i obcowanie z innymi ludźmi. Przykładowo ja interesuje się informatyką, psychologią, różnego rodzaju sportami cały czas dokształcam się w tych dziedzinach. Czytam różne książki, gazety, jeżdże na różne wykłady/konferencje i w ten sposób pogłębiam wiedzę teoretyczną i praktyczną. Robie po prostu to co lubie. Staram się być dobry w danej dziedzinie i gdy ktoś poprosi mnie żeby mu wytłumaczyć jakiś problem, na którym akurat się znam to robie to. Tłumacze rzeczowo i w sposób zrozumiały dla drugiej strony. Chcę być kompetentny i tym samym wiarygodny. Wytłumacze problem i przechodze do swoich zadań. Gdy ja czegoś nie wiem, to pytam się czy dana osoba ma czas, żeby mi wytłumaczyć jakieś zagadnienie - należy wziąć pod uwagę, że druga strona może być aktualnie zajęta swoimi sprawami albo po prostu nie chce z nami rozmawiać :). Ogólnie rzecz biorąc asertywność można sprowadzić do powiedzenia "Żyj i daj żyć innym".

Ale miało być o afirmacjach:). Otóż afirmacje są to zdania krótsze lub dłuższe, które pomagają nam przełamać pewne bariery psychiczne. Zazwyczaj są to afirmacje pozytywne np. Wierzę w siebie, ale mogą być też afirmacje negatywne, dołujące np. Nie wierze w siebie, ale o nich nie będe pisał bo po co :). Wiara w siebie jest to ciężka sprawa, z którą jednak trzeba się zmierzyć gdy się chce coś osiągnąć. Gdy cały czas powtarzamy Nie wierze w siebie, Nie poradzę sobie to już na starcie tracimy możliwość osiągnięcia danego celu. Gdy natomiast zaczniemy myśleć pozytywnie i powtarzać Wierze w siebie, Poradzę sobie to o wiele łatwiej poradzimy sobie z danym problemem, bo dlaczego mamy przegrywać zanim zmierzymy się z konkretną sprawą. Oczywiste jest, że nie zawsze i nie wszystko będzie po naszej myśli, ale należy zmierzyć się i spróbować swoich sił. Nic tak nie wzmacnia jak przeciwności losu. Przegrasz jeden raz, przegrasz drugi raz ale później wyciągniesz z tych lekcji wnioski i następnym razem będziesz wiedział jak uchronić się przed porażką i tym samym wygrać.

Jako przykład pozytywnej afirmacji może posłużyć Kurs prawa jazdy. Ktoś kto nigdy nie prowadził samochodu a chce się nauczyć zapisuje się na kurs. I tutaj pojawiają się lęki (nie wszyscy je przeżywają, ale większość) w stylu Czy sobie poradzę? Nie dam rady nauczyć się tych wszystkich przepisów itp. To jest właśnie myślenie negatywne i stawianie siebie od razu na straconej pozycji. Wiadomo, że jest to nowa sytuacja a boimy się nowych sytuacji, ale dlaczego mamy zaraz mówić, że nie damy rady. Wręcz przeciwnie. Trzeba na samym początku powiedzieć sobie Dam rade, Poradzę sobie, Zdam egzamin. Dobrze jest pisać takie afirmacje w zeszycie. Wybrać jedną, najlepiej wymyślić sobie swoją afirmacje i przepisywać ją np. 30 razy dziennie, aż nam się to utrwali i tym samym nabierzemy pewności siebie. Później możemy przejść do kolejnej i tak dalej. Innym sposobem może być powtarzanie sobie danej afirmacji na głos lub w myślach, chociaż pisanie jest lepsze. W taki sposób można przezwyciężyć wiele problemów, które zazwyczaj nie są problemami, a to wszystko rozgrywa się w naszych głowach.
Ja przez takie afirmowanie (ze zrobieniem prawa jazdy nie miałem problemów, bo prowadze samochód od ósmego roku życia :) poradziłem sobie z wieloma rzeczami, z którymi kiedyś miałem duże problemy. Podam troche przydatnych afirmacji, które poznałem na treningu asertywności:
  1. Mam prawo być sobą
  2. Mam prawo dbać o swoje interesy
  3. Chcę dawać wyraz swoim uczuciom
  4. Chcę dbać o siebie
  5. Jestem silny
  6. Jestem w porządku
  7. Jestem w porządku, nawet jeśli niektórym się to nie podoba
  8. Jestem w porządku, nawet wówczas, gdy nie udaje mi się odnieść sukcesu
  9. Jestem ważny
  10. Jestem dokładnie tak samo ważny jak inni ludzie
  11. Jestem niepowtarzalny i bezcenny
  12. Jestem wartościowym człowiekiem
  13. Wierzę w siebie
  14. Mam prawo czegoś nie wiedzieć
  15. To, że czegoś nie wiem, nie umniejsza mojej wartości jako człowieka
  16. Mam wiele mocnych stron
  17. Mam prawo popełniać błędy
  18. Nie muszę być doskonały
  19. Jestem w stanie osiągnąć to, czego pragnę
  20. Mam prawo do radości i przyjemności
  21. Mam prawo przypisywać sobie zasługi za to, co zrobiłem
  22. Jestem dla siebie autorytetem i nie chcę tego oddać w ręce nikomu innemu
  23. Jestem wart miłości innych ludzi
  24. Są dziedziny, w których jestem kompetentny
  25. Moja praca jest wartościowa
  26. Potrafię się obronić
  27. Potrafię zachować się stanowczo, jeśli sytuacja tego wymaga
  28. Potrafię powiedzieć to, co chcę
  29. Lubię siebie
  30. Wiem czego chcę
  31. Mam swoje zdanie
W powyższych afirmacjach można zauważyć pewną regułę. Mianowicie jest napisane: Mam prawo być sobą, Jestem silny, Wierzę w siebie, Wiem czego chcę. Dlaczego tak jest? Jest tak dlatego, bo takie sformuowanie afirmacji powoduje bezpośrednie oddziaływanie na naszą psychikę, a tym samym zaczynamy wierzyć, że dany problem zostanie przez nas rozwiązany. Gdyby napisać: Chcę mieć prawo bycia sobą, Chcę być silny, Chcę wierzyć w siebie, Chcę wiedzieć czego chcę (troche śmiesznie brzmi to zdanie :), to nasze problemy znikną albo nie. Przeważnie nie, bo nie będziemy przykładać się do ich rozwiązania. Dlatego bystry czytelnik zauważy, że na samym początku tego postu napisałem, przepraszam zostało napisane ;) ″Dzisiaj chcę dokończyć temat dotyczący asertywności″. Także odnośnie Asertywności wyczerpałem temat, chociaż może jeszcze sobie coś przypomnę :).

Aha i jeszcze jedno. Postanowiłem do tytułu postu wprowadzić oznaczenie ″18+″. Oznaczać ono będzie treści zawierające materiały przeznaczone dla dorosłych ludzi. Oczywiście nie będe zamieszczał ŻADNEJ PORNOGRAFII, czasem lekka erotyka nie zaszkodzi ;) z zaznaczeniem słowa ″lekka″. Chodzi mi po prostu o to, żeby ludzie odwiedzający ten blog po przeczytaniu tytułu z takim oznaczeniem od razu wiedzieli czego mogą się spodziewać.

Brak komentarzy: